Zekeriya AYDEMİR

1954 - 14 Şubat 1981


1954 yılının Aralık ayında Denizli'nin merkeze bağlı Kumkısık Köyü'nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Denizli'de tamamladı.1972 yılında Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi-Yüksek Okulu'nun Makina Mühendisliği Gece Bölümü'ne kayıt yaptırdı. O yıllarda gelişmeye başlayan Devrimci Gençlik hareketinin ilk kadrolarındandı. Ankara'da yüksek okullarda yürütülen anti-faşist mücadelenin içinde etkin biçimde yer aldı. ADMMA-YO-DER Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Aynı dönemde, Denizli'de Denizli Kültür Derneği'nin kurulmasına da önayak oldu ve yönetiminde bulundu.

Yüksek öğrenim gençliği içinde yürüttüğü mücadeleyi, Ankara'da bölge çalışmalarına taşıdı.

Arkadaşı Sedat Göçmen anlatıyor:

"Zekeriya, tam bir eylem adamıydı. Hatta bu konuda zaptedilmesi güç bir insandı desem doğru olur. Ankara'da hareketin ilk ciddi yapılanışı gündeme geldiğinde, üniversite gençliği içinde, anti-faşist mücadelede öne çıkmış arkadaşlarla ilişki kurmaya başlamıştık. Kafamızda iki kişi vardı; biri TEK DER'li Soner (İlhan), diğeri de Zekeriya... Zekeriya'yla bu çerçevede ilk görüşmeyi ben yapmıştım. Gülay'la evlenme kararını bana açtığı günü hatırlıyorum. Gülay, o zaman Yeraltı Maden-İş'de çalışıyordu. Zekeriya durumu anlatırken epeyce utandı, sıkıldı ama o an gözlerindeki pırıltıdan Gülay'ı ne kadar sevdiğini anlamıştım."

Bölgelerde faşistlere karşı ilk askeri örgütlenmelerin oluşumunda büyük payı oldu. Sonradan Devrimci Savaş Birlikleri'nin Ankara'da sorumluluğunu aldı. 1980 yılının Mayıs ayında İstanbul'a gelerek DSB'nin bu kentteki sorumluluğunu üstlendi.

14 Şubat 1981 günü Merter'de kaldığı evi basan Cunta güçleriyle girdiği silahlı çatışmada öldürüldü.


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org