Zeynel Abidin CEYLAN

1958 - 26 Eylül 1980
 


Doğum tarihi nüfusta 1959 olarak kayıtlı olmasına rağmen aslen 1958 Tunceli Hozat doğumlu olan Zeynel Abidin Ceylan, ilk ve orta öğrenimini Hozat'da yaptı.
Tunceli'nin sosyal koşulları ve 12 Mart sonrası yükselen faşizme karşı mücadele, Zeynel Abidin Ceylan'ın ortaöğrenim gençliğinin mücadelesi içinde yer almasına yol açtı.
Lise eğitiminden sonra Ankara'da 2 yıllık Eğitim Enstitüsü'ne kaydoldu. Bu dönemde gerek üniversite gençliği içinde, gerekse Kuşcağız Atapark bölge çalışmasında yer aldı. Bu dönemde tutuklanarak bir süre Mamak Askeri Cezaevi'nde kaldı. Çıktıktan sonra da Kuşcağız, Atapark, İncirli, Keçiören, Etlik bölgelerinde çalışmalarını sürdürdü. Bu çalışmalar sırasında defalarca faşistlerin saldırılarına maruz kaldı. Keçiören'de faşistler tarafından vurularak yaralandı. Eğitim Enstitüsü'nü bitirdikten sonra Mardin'in okulsuz bir köyüne öğretmen olarak atandı. Ancak mevcut koşullarda öğretmenlik yapmasının mümkün olmadığını anladı ve Ankara'ya döndü. Keçiören, Aktepe çevresinde bölge çalışmalarını sürdürdü.

12 Eylül darbesini izleyen günlerde, 22 Eylül 1980 tarihinde Devrimci Yol imzalı bir pankart astığı gerekçesiyle, bir Belediye zabıtasının ihbarı sonucunda Aktepe Karakolu polisleri tarafından gözaltına alındı. Karakolda o gün işkence ve eziyete uğradı. Gözaltına alınan diğer insanları korkutmak amacıyla çürükler içindeki vücudu insanlara gösterildi.

23 Eylül günü Ankara Emniyeti'ne teslim edildi. DAL'da Komiser Mustafa Haskırış tarafından sorgulandı. Çok ağır işkencelere maruz kaldı. 26 Eylül günü sabaha karşı kalmakta olduğu 16 nolu hücrede ölüsü bulundu. O gün öğleden sonra cenazesi polisler tarafından Gülhane Askeri Hastanesi'nin morguna bırakıldı. Üzerine bir de not iliştirdiler: "Kalmakta olduğu Mamak Askeri Ceza ve Tutııkevi'ndeki, hücresinde ölü bulundu." Zeynel Abidin Ceylan,12 Eylül faşizminin işkencede katledilen ilk kurbanıydı.

Cenazesi, ailesi ve arkadaşlarının çabasıyla 30 Eylül günü Gülhane Askeri Hastanesi'nden alınarak Ankara'da, Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi. Zeynel Abidin Ceylan'ın 26 Eylül günü yapılan otopsisinde şu bulgulara rastlandı: "...Kaburga kemiklerinden üçü kırık, alnının sağ tarafında pire ısırığı şeklinde küçük yaralar, ... sağ ve sol omuzda, göğüs orta kısmında ve bacağın değişik bölümlerinde büyük morluklar; ayak tabanlarında da yarım santim çapında taze iki küçük yara..."

Zeynel Abidin Ceylan'ın gözaltında ölümüyle ilgili açılan davada Komiser Mustafa Haskırış tutuklandı. Ancak mahkeme, karar aşamasına 1 hafta kala Mustafa Haskırış'ı tahliye etti. Haskırış, tahliye sonrasırida 14 yıl 2 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı ve yeniden tutuklama kararı verildi. Ancak "bütün aramalara rağmen" Haskırış bulunamadı. Mustafa Haskırış, 1985 yılı sonlarında bir kuyumcu soygunu nedeniyle yakalandı ve tutuklandı. Haskırış, çıkarıldığı mahkemede, emniyet ifadesinin işkenceyle alındığını, bu nedenle kabul etmediğini belirtti...


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org