Vahap ATILGAN

1960 -10 Ekim 1982


Malatya'da doğdu. Devrimci mücadeleye Malatya'da katıldı. Daha sonra, çalışmalarını Ankara'da sürdürdü.. 12 Eylül'den sonra Tunceli'ye gitti. İki yıl kadar Tunceli civarındaki gerilla birliğinde yeraldı. Birçok kez çatışmaya girdi, bir defasında kolundan yaralandı. Bu çalışmaları sırasında halkla kurduğu sıcak ilişkiler yörede halen hatırlanır. Tunceli civarında yaşayan insanlar Vahap'ı hala anlatırlar. Daha sonra Diyarbakır'a geçti.

Diyarbakır'da iki arkadaşıyla birlikte caddede yürürken bir polis otosu yollarını kesti ve polisler üzerlerine çullandı. Polislerden biri arkadan yaklaşarak Vahap'ın boynuna kolunu dolayınca, Vahap belindeki silahı çekerek polisi vurdu ve polis orada öldü. Böylece çatışma başladı. Bu sırada Vahap da vuruldu. Polislerin bazılarının da vurulmasıyla çıkan karışıklıktan yararlanan arkadaşları, kaçmayı başardılar. Çatışma sırasında vurulan polis sonra öldü.

Vahap Atılgan ağır yaralanmıştı. Önce hastaneye kaldırıldı, ardından sorguya alındı. Gördüğü işkenceler sonucu 10 Ekim 1982 günü öldü.


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org