Taner UZUN

1962 - 26 Aralık 1980
 


1962 yılında Amçin'in Şavşat İlçesi'ne bağlı Şalcı Köyü'nde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Şavşat'da okudu. 1976-77 öğrenim yılında Artvin Ticaret Lisesi'ne girdi. Bu yıllarda Devrimci Gençlik hareketi içinde yer aldı. Sonrasında Yusufeli'nde Devrimci Yol hareketi içinde faaliyet gösterdi, sorumluluklar üstlendi.

1980 başında Şavşat'a geldi. Bir süre burada çalıştıktan sonra, Temmuz ayında faşistlerin belli ölçüde etkinlik yürüttükleri Pınarlı Köyü'ne geçti. Buradaki çalışmaları sonucunda bölgenin en etkin örgütlenmelerinden birinin oluşturulmasında büyük rol oynadı. Köylülerle yakın ve sıcak ilişkiler kurdu. Köy halkının, Şavşat'da düzenlenen Halk Şenliğine onun yazdığı oyunlarla doğrudan katılımını sağladı. 12 Eylül sonrası dağlık kesimde oluşturulan silahlı direniş birliklerinde yer aldı.

26 Aralık 1980 günü Erkan Uzuneminağaoğlu'nun grubuyla buluşmak için geldiği, kendi doğduğu köy olan Şalcı'da askeri birliklerle girdiği silahlı çatışmada, anne ve babasının gözleri önünde, Erkan Uzuneminağaoğlu ile birlikte öldürüldü. Cenazesine, faaliyet gösterdiği Pınarlı Köyü'nün bütün sakinleri, her türlü tehdit ve engellemelere rağmen, 6 saatlik yolu kar altında yürüyerek geldiler.

 


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org