Timur TÜZÜN

( ... ) - 12 Temmuz 1983


Bir arkadaşı anlatıyor:

"O sıra hepimiz hücrelerde kaldığımız için kimse kimseyi göremiyordu. Hastaların doktora götürülmesi için bile İstiklal Marşı söylenmesi zorunluluğu getirilmişti. Biz de buna karşı çıktığımızdan kimse doktora çıkarılmıyordu. Timur midesinden ağır derecede hastaydı. Sağlık durumu ise giderek kötüleşmesine rağmen idare onu doktora da çıkarmadı, hastaneye de göndermedi. Sonunda hastaneye gönderildiğinde, ameliyat edilmesine rağmen kurtarılamadı. Onunla ilgili pek bir şey bilmiyorduk. Zaten cenazesine de sahip çıkan olmadı ve Malatya'da fakirler mezarlığına gömüldü."

Cafer Turbay anlatıyor:

"Onun kızdığını, sinirlendiğini görmedim.

Anımsadığım kadarıyla arşiv tutmayı severdi. Gazete haberlerini keser keser bir taraflara koyardı. Timur'la daha sonra 1982 Ekim'inde, Malatya Özel Tip Cezaevi'nin müşahede hücrelerinde 'sesleştim'. Adı üstünde hücrelerdeyiz. Bu hücrelerde ilk zamanlar görüşmeyi bırakın, gelişi güzel konuşmak bile yasaktı. Bu yüzden karşılaşamadım, 'sesleştim'.

Daha sonraları ara sıra bir iki dakikalık kaçamak karşılaşmalarımız oldu. Hatta bir keresinde, bir bayram günüydü sanıyorum, 4 katlı müşahedenin en alt katında herkes karşılaştı, televizyon izleme gerekçesiyle. En uzun görüşmemiz o zaman oldu. Midesi iyice kötüleşmişti.

Malatya E Tipi Özel Cezaevi'nin personeli şiddet uygulama konusunda çok iyi eğitilmişti. O günlerde gazetenin birinde, yeni açılan bu cezaevinin personelinin toplu olarak resimleri şıkmıştı. 'Malatya E tipi Özel Cezaevi personeli karate kurslarına başladı' gibisinden... Bu yüzden olsa gerek, bu cezaevine adım atar atmaz o minicik çekik gözlü gardiyan Japon'un el ayak devinimlerini hiç unutamıyorum.

Ölümünden iki üç ay önce, sayım sırasında hazırolda durmadığı için müşahede hücresinden sille tokat alınıp, kimsenin ulaşamadığı tek bir hücreye atıldı. Orada rahatsızlanıp revire kaldırıldığını ve sonra Malatya Devlet Hastanesi'nde ülser ameliyatı sonucu yaşamını yitirdiği haberini duyduk. Tarih 12 Temmuz 1983'dü..
Mezarı, Malatya'da kimsesizler mezarlığında olsa gerek. Çünkü ailesi çok yoksuldu. O zamanlar bizim ulaşmamız da olanaksızdı. Çünkü Timur'un ölümünün duyulmasını engellemek için kuş uçurtulmuyordu.

Bir kız arkadaşı olduğunu duymuştum. Ayrıntılı bir bilgiye sahip değilim."


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org