Sadi EKİZ 

1956 - 30 Ekim 1980
 


1956 yılında Fatsa Bolaman'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Lise yıllarında henüz belirgin bir politik tutumu yoktu. Devrimci düşüncelerle ilk kez Fatsa Kapalı Cezaevi'ndeyken tanıştı. Babasının karıştığı bir öldürme olayıyla ilgili olduğu gerekçesiyle tutuklanmıştı.

1977 Temmuz'unda, kaldığı koğuşa gelen dört devrimci tutukludan etkilendi, onlarla kısa sürede arkadaş oldu. Onların tahliyesinden sonra da devrimcilerle ilişkisini sürdürdü. 1977 sonunda cezaevinden çıktı ve geçimini sağlamak için şoförlük yapmaya başladı. 1979 yılında evlenen Sadi Ekiz'in bu evlilikten 'İnan' adında bir çocuğu oldu. Aynı yıl Fatsa Belediyesi'nde işe başladı; Fikri Sönmez'in şoförüydü. Belediye çalışanlarının örgütlenme çalışmalarına katıldı.

1980 Temmuz'unda gündeme gelen Nokta Operasyonu'nun ardından arkadaşlarıyla birlikte kırsal kesime çekildi. 1980 Ekim'inin son haftası içinde yakalandı. 30 Ekim 1980'de sorgulanacağı söylenerek polisler tarafından Çullu Tepesi'ne götürüldü. Burada "kaçıyor" denilerek kurşuna dizildi.

Bir arkadaşı anlatıyor:

"Sadi, Çullu Tepesi'ne götürülmek üzere nezaretten çıkarıldığında gördüğü işkencelerden dolayı yürüyemeyecek durumdaydı. İki asker kollarına girerek Sadi'yi yürütmeye çalıştılar. Ayakları patlamış, yüzü gözü kan içindeydi. Sadi'nin bu şekilde kaçması ya da kaçmaya kalkışması mümkün değildi."

Yıllar sonra Sadi Ekiz olayının ardındaki gerçeği Askeri Savcı Halit Cengiz açıkladı. Halit Cengiz, Fatsa Devrimci Yol davası iddianamesini hazırlamıştı. İddianame hazırlık döneminde işkence tehdidiyle rüşvet almak vb. suçlardan yargılandığı ve 29.5 yıl ceza aldığı davanın tutanaklarında olayı şöyle ifade ediyordu: "... Fatsa, Çullu Tepesi'nde infiale kapılarak militan Sadi Ekiz’i kurşuna dizen görevliler hakkında takipsizlik kararı verdim.”

Fatsa Devrimci Yol davası sanıkları, bu olayın araştırılması ve olaya karışmış görevliler hakkında soruşturma açılması için mahkemeye müracaat ettilerse de, mahkeme bu talebi reddetti.


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org