Sebahattin DEMİR

(...) - 15 Aralık 1980
 


Ünye'nin Çiğdem Köyü'nde doğdu. Yoksul bir ailenin çocuğuydu, öğrenimini sürdürürken bir yandan çalışıyordu. 1976 yılında girdiği Ünye Endüstri Meslek Lisesi'nde anti-faşist mücadele içinde yer aldı. Sadece kendi okulunda değil, diğer okullardaki faşist işgallere ve saldırılara karşı da mücadele etti. Ünye'nin Fevzi Çakmak mahallesindeki çalışmalara katıldı.

1978'de kurulan Ünye Devrimci İşçi Köylü Derneği'nin kurucularındandı. Üç kez cezaevine girip çıkmış, 1979'da, lise 3. sınıf öğrencisiyken aranır duruma düşünce, kırsal alanda çalışmaya başlamıştı.

1980 Kasımında, Ünye'nin Tekhisar İlçesi'nde buluşan 22 Devrimci Yolcu, şehirde barınma imkanı kalmadığı sonucuna vararak, Kumru-Ericek Yaylası'na çekilme kararı almışlardı. Geride eylem yapmak üzere 6 kişilik bir ekip bırakarak yola çıktılar. 3 Aralık günü Kumru-Ericek yaylasına ulaştılar.

14 Aralık akşamı, geride bırakılan ekip de yaylaya geldi ve tüm grup buluştu. Üç ayrı yayla evine dağıldılar. 15 Aralık sabahı bulundukları evler kuşatılmıştı. Görece daha uygun konumda olan evdekiler, diğer iki evdeki arkadaşlarına yardım etmek için yakındaki dereyi tutmaya çalıştılar. Bu arada, helikopterler üzerlerine bomba yağdırıyordu. Helikopterlerden biri, Ahmet Gürler'in açtığı ateşle, iniş yapmak zorunda kaldı. İlerleyen saatlerde bölgeye yeni takviye birlikleri ve helikopterler geldi. Çatışma 5 saat sürdü.

Çatışmada, ilk vurulan Sebahattin Demir oldu.


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org