Recep DEMİR

1958 - 7 Eylül 1989
 


1958'de Balıkesir'in Ovacık Köyü'nde doğdu.

1975 yılında siyasi olmayan bir silahlı yaralama olayı nedeniyle cezaevine girdi. Devrimci Yol hareketi ile ilk ilişkisini bu dönemde cezaevinde yatan Devrimci Yolcularla tanışarak kurdu. Cezaevi yılları Recep Demir için gerçek bir eğitim dönemi oldu. Hızla geliştirdiği militan kişiliğiyle her cezaevi direnişinin önünde yer aldı; bu nedenle Balıkesir'den sırasıyla Konya, Niğde ve Akşehir Cezaevleri'ne sürgün oldu. 1977 yılında Akşehir Cezaevi'nden MLSPB'li iki mahkumla birlikte gardiyanları rehin alarak firar etti.

Cezaevi firarından sonra önce İstanbul'da, ardından İzmir'de değişik bölgelerde devrimci çalışmalarını sürdürdü. Sıkıyönetim ilanıyla birlikte İzmir'in değişik bölgelerinde faaliyet gösterirken, polis de onu farklı kod adlarıyla arıyordu.

1980 Eylül'ünde bir soygun nedeniyle tutuklandıysa da, işkencede direnerek olayın siyasi yanını kabul etmediği gibi gerçek kimliğini de saklamayı bildi ve olay kayıtlara 'gasp' olarak geçti. Yargılama sonucunda 36 yıl ceza aldı. Konya'da bir başka davada yargılandığı gerekçesiyle sevkini istedi. Eylül 1981'de sevk sırasında ikinci kez firar etti.

Adının 'Recep Demir' olduğu gene devrimci mücadele içinde yer aldığı firar günlerinde itirafçı-MİT işbirliğiyle ortaya çıktı.
1988'de cezaevlerine yeni baskıcı kurallar getiren, 'Ağustos Genelgesi' diye bilinen Adalet Bakanlığı düzenlemesine karşı geliştirilen mücadele sırasında 'Devrimciler' adlı eylem grubunda yer aldı.

31 Ağustos 1989'da daha önce pek çok kez yaşadığı polisle çatışmalardan birini daha atlatırken ağır yaralandı. Ameliyat ve tedavisinin bir yolu bulunmaya çalışılırken yakalandı. İzmir Siyasi Şube'deki ağır işkencelerden sonra hastaneye kaldırıldığında, doktor raporlarında da belirtildiği üzere ölüm halindeydi. 7 Eylül 1989'da öldü.


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org