Özbil ARAS 

1961 - 31 Ekim 1980


1961 yılında Şavşat'ın Ziyaret Köyü'nde doğdu İlkokulu köyünde, ortaokulu Şavşat'da okudu. Devrimci Yol hareketine Şavşat Lisesi'nde okuduğu yıllarda katıldı. Anti-faşist mücadele içindeki etkin konumu nedeniyle Şavşat Lisesi'nden Murgul Lisesi'ne sürüldü.

Murgul Lisesi faşist işgal altındaydı. İşgale karşı yürütülen mücadele sırasında faşistler tarafından bıçaklandı ve ağır yaralandı. İyileşmesinin ardından bu kez Murgul Lisesi'nden sürüldü, liseyi Ardanuç'ta bitirdi.

Özbil Aras, lise yıllarında oluşan mücadeleci kişiliğiyle, Artvin'de sevilen, güvenilen bir devrimci olarak tanınıyordu. 1980 yılı başlarında aranır duruma düştü. Takip altında olmasına rağmen mücadele dışında kalmadı. Bir defasında saklandığı köy evi sarıldığı halde köylülerin de yardımıyla çemberi yarıp kurtulmayı başardı.
12 Eylül'den sonra Cuntaya karşı mücadeleyi kırsal alanda sürdürme kararı alan devrimcilere katıldı.

31 Ekim 1980 günü Şavşat'ın Kireçli Köyü'nde öldürüldü. Dağda yeterli barınma olanağından yoksun oldukları için Şener Yazar'la birlikte sabahın erken saatlerinde. Kireçli Köyü'ne indiler. Jandarma köyü bastığında kaçmaya çalıştılarsa da köyden çıkamadılar. Uzun süren bir çatışmanın sonunda önce Şener Yazar, ardından Özbil Aras öldürüldü. O gün de çemberi yarıp çıkma şansı varken, geride kalan Şener Yazar'ı yalnız bırakmamak için bu şansını kullanmadığı söylenir...

 


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org