Metin SERTBULUT

1949 - 25 Ağustos 1981
 


1949'da Manisa'nın Salihli İlçesi'ne bağlı Yenikavak Köyü'nde doğdu. İlk, orta ve liseyi Salihli'de okudu. 1967'de Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi'ne girdi.

O sırada gelişmeye başlayan devrimci mücadele saflarına katıldı. Hem çalışıyor, hem de okuyordu. Kaldığı Manisa Öğrenci Yurdu'na faşist saldırı olasılığı nedeniyle geceleri de yurtta nöbet tutuyordu.12 Mart günlerinde yurtta kalanların azalması onun daha çok nöbet tutması anlamına geldi. Tam da o günlerde tüberküloza yakalanması hayatını iyice zorlaştırdı.

Bütün bu zorluklara rağmen devrimci hareketten hiç kopmadı ve 70'li yıllar boyunca da mücadele içinde oldu.12 Eylül sonrasında sağlık durumu iyiden iyiye kötüleştiğinde bile arkadaşlarının tedavi için yurtdışına gönderme önerilerini kabul etmedi. Türkiye'den ayrılmak istemiyordu.

20 Ağustos 1981'de yakalandı. İzmir Emniyet Müdürlüğü'ndeki gözaltı günlerinde yeni doğmuş kızıyla getirilen karısına gözü önünde işkence yapıldı. Metin Sertbulut'un sağlığı işkence altında iyice bozuldu, ciğerleri parçalandı.

Hastaneye kaldırılınca bir yatağa kelepçelendi. 25 Ağustos 1981 günü yaşamdan ayrıldı.


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org