Muammer ÖZDEMİR

1957 - 12 Mart 1987


1957 yılında Denizli'nin Çal İlçesi'ne bağlı Kutlubey Köyü'nde doğdu. Yoksul bir çiftçi ailesinin oğlu olan Muammer Özdemir, ilkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi Uşak'ta okudu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü'ne kayıt yaptırdıysa da Uşak'taki mücadeleden kopmak istemediği için gitmedi.

12 Eylül öncesi bir grup arkadaşıyla birlikte yakalandı. Ege Ordu ve Sıkıyönetim Mahkemesi'nde yargılanarak müebbete mahkum oldu. 1986'da Çanakkale Cezaevi'nde siroza yakalandı. Cezaevinde tedavisi için hiçbir şey yapılmadı. Bir ara Çanakkale Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.

"Ömür boyu hapse hükümlü Muammer Özdemir "karaciğer sirozu" teşhisiyle bugünlerde Çanakkale Devlet Hastanesi'nde yatıyor. Cezaevinde katıldığı açlık grevinden sonra şikayetleri başlayan Özdemir'in, 1980'den sonraki tutukluluğu boyunca Cerrahpaşa ve İzmir Devlet Hastanesi'nde hakkında düzenlenen raporlar hayati tehlikeden sözediyordu.

Son tedavisi tamamlanıp, İzmir'den Çanakkale Cezaevi'ne gönderildikten 12 gün sonra yeniden hastalandı.

Bu arada avukatı, Özdemir'in cezaevinde bulunmasının hayati tehlike doğurup doğurmayacağının raporla tespitini ve alınacak cevaba göre tahliyesini istemişti. Bu istem, İzmir Sıkıyönetim Mahkemesi'nce ilgili bölgeye gönderilmek üzere reddedilince, aynı başvuru Çanakkale Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapıldı.
Ancak Çanakkale Cumhuriyet Savcısı Ertem Türker, "Bu başvuruya mahkeme karar vernıez" diyor.· "Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden muayene ve rapor isteriz, raporda 'cezaevinde kalması hayati tehlike doğurur' denirse, dosya Adli Tıp'a gönderilir ve uygun görülürse, savcılık cezayı erteler. Ancak bu hükümlü hakkındaki raporlarda 'hayati tehlike var ama reviri olan bir cezaevinde tedavi edilebilir' diyor. Şu anda durumu ciddi. Neden iyileşmeden cezaevine geri gönderildiği sorusu da, bence İzmir Devlet Hastanesi yetkililerine sorulmalı."

YeniGündem, sayı 15

Muammer Özdemir, yurtdışı ve yurtiçinden yoğun çabalar sonucu 13 Ağustos 1986 günü tedavi için tahliye edildi.

İsmail Kayhan anlatıyor:

"Muammer Özdemir, 6 aylığına tahliye edilmişti. Bir süre Ege Üniversitesi Hastanesi'nde yattıktan sonra kendi imkanlarıyla hiç değilse birkaç ay daha yaşamak umuduyla Almanya'ya ağabeyinin yanına gitmişti. Alman doktorlar "tedavi için geç kalındığını" söylüyorlar, fakat buna rağmen Özdemir'in tıkanan damarlarını açıyor, değiştiriyor, 'yaşatmaya" çalışıyorlardı. Doktorların söylediğine göre, yaşama şansı binde bir bile değildi. Sonunda Muammer Özdemir komaya girdi, konuşma yeteneğini yitirdi. l2 Mart 1987günü de öldü..."

YeniGündem

Bir arkadaşı anlatıyor:

"Muammer, acımasız işkence koşullarında ve süresiz açlık grevlerinde rahatsızlanarak önce sarılığa, tedavi edilmediği işin de karaciğer sirozuna yakalandı. Hastalığı için hiç bir tedavi ortamı yaratılmamış, aksine önkoşul olarak pişmanlık yasası' dayatılmıştı. Hastalığı, 'karaciğer kanseri' aşamasına geldiğinde, adlli tıbbın verdiği rapor sonucu tahliye edildi. Yaşama sevincini halen kaybetmemiş olan Muammer'e tıbbi tedavi olanakları yaratılmaya çalışıldıysa da, geç kalınmıştı. Muammer'i kurtaramadık."


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org