Mahmut KAYA

( ... ) - 3 Ocak 1981


Kars'da mücadele eden devrimcilerden biriydi. 23 Aralık 1980'de üzerinde "Kahramanmaraş Katliamının Hesabı Sorulacaktır - Devrimci Yol" yazılı bir pankartı asarken yakalandı ve gözaltına alındı.

Gördüğü ağır işkenceler sonucu 3 Ocak 1981'de öldü. Cesedi daha sonra polislerce ortadan kaldırıldı. Gözaltına alındığına dair tüm resmî kayıtlar yok edildi. Ancak gözaltında bulunan diğer sanıklar Davut Aksu, Ali Turan, Hüseyin Makal, Metin Cengiz, Şükrü P., Zekiye ve Necati A., Mahmut Kaya'ya işkence yapanlar arasında Mehmet Hayta, Mehmet Güden ve Selçuk Ayyıldız adlı polislerle "Japon" lakaplı bir MİT görevlisinin olduğunu mahkemede söylediler.

Hücre arkadaşı Davut Aksu çıkarıldığı mahkemede Mahmut Kaya'nın işkenceyle öldürüldüğünü söylerek suç duyurusunda bulundu. Ancak işkenceciler hakkında hiçbir işlem yapılmadı. Gene Zekiye adlı arkadaşı tahliye edildikten sonra "Mahmut'un kanlı, parçalanmış elbiselerini bana yaktırdılar" diyecekti.

PKK davası sanığı Hüseyin Makal anlatıyor:

"1980 Aralığında Ağrı Dağı eteklerinde çıkan bir çatışmada yaralı olarak yakalandım. Gözaltında Mahmut'la karşılaştım. Yerde yatıyor ve bir şeyler mırıldanıyordu. Ancak polisler her kımıldadığında yanına yaklaşıp onu tekmelediler. Ayaklarının altı paramparçaydı. Yüzü ise tanınmayacak halde... İdrarını hiç tutamıyordu. 2 Ocak'ta beni salondaki masaya zincirle bağladılar. Mahmut'u da yanıma yatırdılar. Şubede görevli polis memuru Mehmet Hayta'nın bir horozu vardı. Horoz vaktiyle etle beslendiği için parçalanmış yerlerimizi horoza gagalatıyorlardı. Gece yarısı 1.30-2.00 arası Mahmut'un nefes alışı ağırlaştı. Polisler bizi onun yanından uzaklaştırdılar. Mahmut biraz sonra öldü. Polisler dışarda nöbet tutan bekçiyi çağırdılar. Bekçi biraz sonra elinde bir beyaz çuvalla dışarı çıktı."

Mahmut Kaya'nın babası kendisine telefon eden ve adını vermeyen birisinden oğlunun şubede olduğunu öğrenip şubeye gitti. Kendisine oğlunun orada olmadığı söylendi. Baba valiye gitti. Vali ona oğlunu bir kaç güne kadar teslim etme sözü verdi. Bu söz hala tutulmadı...

 


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org