Metin ERYAŞAR

1961 - 27 Eylül 1980
 


1961'de Erzincan'da doğdu. İlk ve orta öğreniminden sonra 1979'da Adana'ya gitti. Devrimci düşüncelerle tanışması lise yıllarına rastlıyor. Adana Yabancı Diller Yüksek Okulu'na kaydını yaptırdıysa da okula pek gidemedi.

Adana'nın çeşitli bölgelerinde politik çalışma yürüttükten sonra,12 Eylül sonrası bir grup arkadaşıyla birlikte Adana yakınındaki kırsal bölgeye çekildi. Burada arkadaşlarıyla bir eylem hazırlığı içindeyken, güvenlik güçleri tarafından kuşatılınca çıkan silahlı çatışmada 27 Eylül 1980'de öldü.

Bir arkadaşı anlatıyor:

"Adana’ya 20 km. mesafede Hıdırlı köyü civarında kamp kurmuştuk. Kamp yerimiz Seyhan nehrinin batı yakasına düşüyordu; narenciye bahçelerinin bitiminde, çalılıkların ve ağaçlıkların arasında kuytuca bir yerdeydik.

Burayı kendimizi göstermeden çevreyi rahatlıkla kontrol edebileceğimiz için özellikle seçmiştik. Beş - altı arkadaşla on gündür burada kalıyorduk. O güne kadar herhangi bir terslikle de karşılaşmamıştık. Biraz da bundan olsa gerek, yavaş yavaş güvenlik tedbirlerini savsaklamaya başlamıştık.

27 Eylül sabahı uyandığımızda da, o günün öncekilerden farklı olabileceği aklımıza dahi gelmemişti. Her zamanki rutin akışı işinde, gündelik işlerimizi yapmaya koyulmuştuk. Oysa o sırada bir muhbir tarafından görülüp ihbar edilmişiz. Askerler muhbirin kılavuzluğunda narenciye bahçelerinin içinden sessiz sedasız süzülüp gelirken, biz, durumdan habersiz kahvaltımızı bitirmiş, sohbete başlamıştık.

Saat on civarı olmalı, birden sırtımızı dayadığımız toprak setin arkasından gelen bir takım hışırtılar duyduk. Ne olup bittiğini anlamak işin kafamızı kaldırıp arkamıza baktığımızda, neredeyse askerlerle burun buruna olduğumuzu gördük. Aceleyle silahlarımıza uzanıp kendimizi sağa sola fırlattık, ama geç kalmıştık.

O anda kulakları sağır eden bir cayırtı koptu. Ben rasgele ateş ederek kurşun yağmuru altında düşe kalka koşmaya çalışıyordum. Bir ara Metin'i suya doğru atlarken görmüştüm. Ama çatışmanın sıcaklığı içinde görmemle kaybetmem bir oldu.

Sonradan öğrendim; Metin suya atlarken yalnız değilmiş, yanında bir arkadaşı daha varmış. İkisi de aynı anda suya atlamışlar. Ve bir süre dipten gittikten sonra yüzeye de birlihte çıkmışlar. Yüzeye çıkar çıkmaz Metin vurulmuş. Yanındaki arkadaş karşı kıyıya ulaşınca arkasına bir kez daha bakmış, Metin’i görememiş.

Ertesi gün Adana'dan gelen arkadaşlar nehrin her iki kıyısını akıntı boyunca tarayarak aramışlar. Arama faaliyeti birkaç gün daha sürnıüş, ama Metin’i bulmayı başaramamışlar. Metin’i bulmamış olsalar da, muhbirin kimliğini tesbit etmekte gecikmemişler. Muhbirin cezalandırıldığını duyduğumuzda, Metin’in ölümünün üzerinden bir hafta bile geçmemişti."


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org