Mehmet Emin KUTLU

( ... ) - Temmuz 1981


Antalya'da doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümünü bitirdi. Üniversitede okuduğu yıllarda Devrimci Gençlik örgütlülüğü içinde yer aldı. Trabzon'da bir süre mahalle çalışmaları yürüttükten sonra Yomra, Arşın, Araklı, Sürmene ve Of ilçelerinde sorumluluklar üstlendi.

22 Haziran 1980'de Trabzon'da bir kuyumcu soygunu nedeniyle gözaltına alınarak tutuklandı. Bir yıl kadar cezaevinde kaldıktan sonra 1981 yılında tahliye oldu. 12 Eylül koşullarında yeniden örgütlenme çabası içindeyken 1981 Temmuz'unda Ankara'da gözaltına alındı. DAL grubunda sorgulandı. Gördüğü işkenceler sonucunda burada yaşamını yitirdi. Ölümünden hemen sonra, Ankara Emniyet Müdürlüğü 1. Şube polisleri tarafından cesedinin Hacettepe Hastanesi kapısına bırakıldığı, hastane personelinin cesedi bularak polise haber verdiği, polisin de "bulunmuş ceset" muamelesi yaparak otopsi yaptırdığı sanılıyor.

Mehmet Emin Kutlu, hiç kimseye haber verilmeden Ankara'da polisler tarafından Karşıyaka Mezarlığı'na gömüldü. Aynı dönemde gözaltında bulunan insanlar, sorgusuna katılan ve ölümüne neden olan polisler arasında Bekir Pullu'nun da bulunduğunu söylüyorlar.


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org