Mine BADEMCİ

(...) - 15 Ekim 1982
 


İzmir'in Alaçatı Kasabası'nda doğdu. Devrimci mücadele ile Alaçatı Halk Odası faaliyetlerinde tanıştı. . Buca Eğitim Fakültesi'nde öğrenciyken, okulu bırakarak, tüm zamanını Urla'daki devrimci çalışmalara verdi. Mine'nin ailesi de tütünle uğraştığından, Urla'da tütün işiyle geçimini sağlayan halkla kolayca kaynaştı. Birkaç ay içinde, Urla'da çok sevilen bir devrimci olarak tanındı.

1980 yılının Temmuz ayında, kendisi gibi devrimci olan abisi, Salih Bademci'nin ölüm haberini aldı. Mine o sıralar henüz 18 yaşında olmasına rağmen, metanetini yitirmedi, sarsılmadı.

12 Eylül'den sonra, arkadaşlarıyla birlikte kırsal kesime geçti.15 Ekim 1982'de Urla'da silahlı çatışmada yaşamını yitirdi.

Bir bağ evinde sarıldıklarında 15 - 20 kişiydiler. İçlerinde tek kadın Mine'ydi. Birlikte durumu değerlendirerek çemberi yarıp çıkmaya karar verdiler. Dışarıya ilk fırlayan Mine oldu ve açılan ateş sonucu öldürüldü. Vücudunda 32 kurşun vardı. Diğer arkadaşlan sağ yakalandı.

Arkadaşı Sevinç Eratalay anlatıyor:

"Mineyi okul yıllarında tanıdım. Daha kendisi ile tanışmadan, övgü dolu sözler duyınuştum onun hakkındcı... "Fırtına gibi bir kız geliyor" demişlerdi. Gerçekten de öyleydi. Sevgi dolu bir yüreği vardı... Gözlerinin içi hep gülerdi... Onu hiç umutsuz, hüzünlü görmedim. O kadar coşku dolu bir kızdı ki... Bir insanın sahip olacağı en iyi meziyetlere sahipti diyebilirim. Yürekli, atılgan ve tutarlı davranışları ile herkesin gönlünü kazanmıştı. Urla'da vurulduğunu duyduğum zaman, yüreğime dolan acıyı hiç bir zaman unutamam... Hepimiz onu çok sevmiştik..."

Tarih utanç işinde,
                Kağıdın aklığına bıçak gibi saplanır
                Kızkardeşimin
                            İnce sureti...
Zamanın yangınlarındadır adı...
Gülün ömrünü bitirdiği dem
Zifafsız ve acılı
Kahredici ve uzak
        "Mine Bademci öldürülmüştür"
Urla'da bir bağ evinde
Yüzünde dünyanın en güzel gilişi
İsmini bize,
            Yirmi küsur kurşunla parçalanıp
            Sevdasını dağlara
                        Bırakmıştır...

Arkadaşı Gürsel Caniklioğlu'nun Mine Bademci için yazdığı şiirden


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org