Kenan GÜRSEY 

1956 - 3 Aralık 1980


1956 yılında Diyardakır'da doğdu. Bir işçi ailesinin çocuğuydu. İlk, orta ve lise öğrenimini Diyarbakır'da yaptı.

1970'li yılların sonunda devrimci harekete katıldı. Sendikal alanda çalışmalar yürüttü. 1979'da tutuklandı ve 1 yıl cezaevinde kaldı. Cezaevi sonrası mücadeleyi, özellikle askeri alanda sürdürdü.

12 Eylül'den sonra,1 Aralık 1980'de Mardin'de gözaltına alındı. Gördüğü ağır işkenceler sonucu 3 Aralık 1980'de öldü.

4 Aralık 1980 tarihli Otopsi raporunda şunlar yazılıydı:

"Her iki bacağın dış yüzlerinde dizden kalçaya kadar olan kısımlarında, bacakların dış yüzlerini tamamen kaplamış vaziyette yaygın morartı ve ekimoz, bacakların ön yüzünde diz ve ayak bilekleri arasında keza yaygın morluk ve ekimozla ayrıca sol bacakta dört adet, sağ bacakta diz hizasına rastlayan dış yüzünde göz merceği büyüklüğünde darp izleri ve her ayakta şişlik ve ödem, sağ el avuç içi parmak uçlarında şişlik tarzında ödem, omuzun arka nahiyesinde iki adet yirmi beş kuruş cesametinde ekimoz, sol meme hattı üzerinde on ikinci kosta üzerinde göz merceği büyüklüğünde ekimoz... Baş açıldığında her iki paryatal kemik arka kısım oksipital kemiğin üst kısmındaki adalelerde hafif ekimoz olduğu... Her iki hemisferi üst arka kısmında meninlıs altında pıhtı şeklinde 3-4 cm ebatında kan pıhtısı, göğüs açıldığında sternomun orta kısmında adalelerin üzerinde 4-5 cm ebadında ekimoz olduğu. Her iki akciğerin alt lop arka ve alt kısımlarında ekimoz ve buna bağlı ödem görüldüğü, lomber bölge ve bacaklara yapılan derin oklarla morartıların ekimoz olduğu anlaşılmış..."

Bu rapora rağmen Avni Karabaş, Enver Köse, Ali Demirtaş, Hilmi Özer, Akın Küçük, Cemalettin Erkin ve Kadir Hayta hakkında açılan dava "sanıkların suçu işledikleri konusunda yeterli ve inandırıcı deliller elde edilemediğı" gerekçesiyle beraatla sonuçlandı. Askeri Yargıtay beraat kararını onayladı.

 


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org