İsmail KIRAN

1948 - 31 Ocak 1983


1948'de Trabzon Beşikdüzü'nde doğdu. Polis memuruydu. Giresun POL-DER hareketi işinde yer aldı; bu nedenle Yeni MC döneminde Diyarbakır'a sürüldü. Tıpkı Giresun'da olduğu gibi Diyarbakır'da da devrimcilerle ilişkisini sürdürdü. Bu nedenle Diyarbakır Emniyeti'ndeki faşist polislerin düşmanlığını kazandı.

12 Eylül'den sonra istifa ederek Giresun'a döndü. Devrimci olması nedeniyle tutuklandı ve 300 sanıklı Giresun Devrimci Yol davasında yargılandı.
Yargılanma esnasında Diyarbakır Emniyeti'nden istendi. 8 Ocak 1983 tarihinde Diyarbakır'a gönderildi.

Bir arkadaşı anlatıyor:

"İsmail'in Diyarbakır'dan istendiğine dair yazı mahkemeye geldiğinde İsmail, mahkeme heyetine asıl amacın sorgu değil, işkence yapmak olduğunu, mahkemenin kendisini Diyarbcıkır'a göndermesinin ölüme göndermek anlamına geleceğini söyledi. Aynı davada yargılanan karısı Hatice Kıran'la birlikte bütün bunları dile getiren dilekçeler verdiler; diğer sanıklar da duruma müdahale ettilerse de engel olunamadı. İsmail Diyarbakır'a gönderildi. Çok geçmeden de Gülhane Askeri Hastanesinin raporu geldi mahkemeye.."

İsmail Kıran, Erzincan Cezaevi'nden gönderildiği Diyarbakır Emniyeti'nde ağır işkencelere maruz kaldı. 28 Ocak'ta durumunun ağırlaşması üzerine önce Diyarbakır Askeri Hastanesi'ne, 31 Ocak'ta da Ankara'ya Gülhane Askeri Hastanesi'ne kaldırıldı. Aynı günün gecesi öldü.

Bir arkadaşı anlatıyor:

"Gülhane Askeri Hastanesi'nin raporunu heyet ancak bir mırıltı halinde okuyabildi. İsmail'in "Beni Diyarhakır'a göndermeniz, ölüme göndermenizdir" sözleri haklı çıkmıştı. Rapora 'Böbrek yetmezliğinden öldü' yazmışlar. İşin doğrusunu mahkeme heyeti bile biliyordu. İsmail'i işkencede öldürdüler."


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org