İbrahim Çelik

( ... ) - 17 Mart 1981


Artvin'in Şavşat İlçesi'ne bağlı Küplüce Köyü'nde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi Şavşat'da okudu. Küplüce köyü anti-faşist mücadelenin daha başından itibaren devrimcilerle yakın ilişki içinde olan bir köydü. İbrahim Çelik'in henüz ortaöğrenim yıllarında devrimci düşünceleri benimsemesinde köyünün bu özelliklerinin rolü oldu.

İbrahim Çelik, lise yıllarında bir yandan öğrenci hareketi içinde faaliyet gösterirken, diğer yandan köylerdeki örgütlenme çalışmaları içinde de yer aldı. 12 Eylül'den sonra kırsal kesimdeki direniş hareketine katıldı. 17 Mart 1981 günü Küplüce Köyü yakınlarında askeri birlikler tarafından yürütülen bir operasyon sırasında öldürüldü.

İbrahim Çelik'in de içinde bulunduğu direniş birliğinin sığınağı, Küplüce Köyü'ne 1,5 km. uzaklıkta ormanlık bir alan içindeydi. Devlet güçleri bölgede faaliyet yürüten devrimci bir grubun varlığını biliyordu ama yerlerini tespit edememişti. Bu nedenle Küplüce Köyü'ne defalarca operasyonlar düzenlenmiş, köy meydanında insanlar dayaktan geçirilmiş, işkenceye maruz bırakılmışsa da sonuç alınamamıştı. Bunun üzerine askeri birlikler bölgenin çeşitli yerlerinde sık sık pusular kurarak operasyonlarını sürdürdüler.

l7.Mart 1981 günü yine bu pusulardan biri İbrahim Çelik ve arkadaşlarının bulundukları sığınağın çok yakınına kurulmuştu. Nitekim operasyon güçleri, pusuya düşen birine sığınağın yerini öğrenmek için hemen orada işkence yapmaya başlayınca, sığınaktakiler dışardan gelen seslerden durumu anladılar ve sığınağı terketme kararı verdiler. Sığınaktan ilk çıkan iki kişi askerlerin bulunduğu yerin ters istikametine doğru kaçtıkları için kurtuldular. Onlardan sonra çıkan İbrahim Çelik pusunun kurulduğu yöne doğru koşunca askerler tarafından farkedildi ve üzerine ateş açıldı. Tabancasıyla karşılık verdiyse de yaralı olarak ele geçirildi. İbrahim Çelik'i hemen orada işkenceye aldılar. Niyetleri sığınağın yerini öğrenmekti. Yarasına kasatura soktular, dipçiklediler. Yarası ağır olmadığı halde işkencede kan kaybeden İbrahim Çelik operasyonculara istedikleri bilgiyi vermedi ama yaşamını kaybetti.

Askerler cesedini sürükleyerek Küplüce Köyü'nün meydanına getirdiler ve köy halkını "kimsenin sahip çıkmaması" konusunda tehdit ettiler. Bu tehdite aldırmayan Küplüce'liler İbrahim Çelik'e kalabalık bir cenaze töreni düzenlediler.


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org