İhsan Abdi ÖNAL

1953 - 6 Ekim 1980
 


1953 yılında Erzincan Kemaliye'de doğdu. Babası Mehmet Faik Önal, Devlet Demiryolları'nda raportör olarak çalışıyordu; annesi Fatma Önal ise ev kadınıydı. İhsan Abdi Önal, ailesinin dördüncü çocuğuydu. İlkokulurı ilk dört yılını Divriği'nin Buruşur Köyü'nde, son sınıfı, Sivas 4 Eylül İlkokulu'nda okudu.1969 yılında Sivas Öğretmen Okulu'na başladı.

Bir arkadaşı anlatıyor:

"O dönemde İhsan, çok ufak-tefek bir gençti. Boyu hiç büyümeyecek gibi görünürdü. Ancak çok olgun bir kişiliğe sahipti. Arkadaşları hep yaşca kendinden büyük insanlardı."

1971 yılında, yaşı küçük olduğu halde Dayanışma Derneği'nde bulunduğu için okuldan atıldı. Danıştay'a müracaat etti ve davayı kazandı. Eğitiminin kalan bölümünü Gaziantep Öğretmen Okulu'nda sürdürdü ve oradan mezun oldu. O yıllarda, bir arkadaşının hatıra defterine yazdıklarından dolayı 3 ay tutuklu kaldı; beraat etti.
Öğretmenliğe 1972 yılında Ünye'nin bir dağ köyünde başladı.

Bir arkadaşı anlatıyor:

"Çalıştığı köydeki insanlar ve öğrencileri İhsan’ı bir gün bile traşsız görmediler. Yalnız yaşıyordu ama son derece temiz ve şık giyiniyordu. Köyün hiçbir sorunu onsuz çözülmezdi. Ünyeye iniyor, Halkevi çalışmalarına katılıyordu. Yalnız kendi köyünde değil, çevre köylerde de tanınan, sevilen bir insan olmuştu."

İhsan Abdi Önal'ın, yaz tatillerinde gittiği Sivas'ta, faşistlere karşı mücadelenin örgütlenmesinde önemli katkıları oldu. Özellikle faşistlerin kontrolünde olan Kadı Burhanettin mahallesinde işgalin kırılmasına etkin olarak katıldı. Diğer yandan Mektupla Öğrenim nedeniyle Ankara'ya gittiği zamanlarda da buradaki devrimci çalışmaların içinde yer aldı. Ankara'da faşistlerin bir saldırısında kaburga kemikleri kirıldı. İhsan Abdi Önal'ın devrimci çalışmalarını asıl yoğunlaştırdığı bölge Ünye oldu.1976 yılında Ünye TÖB-DER Başkarilığı'nı üstlendi ve 3 dönem başkanlığa devam etti. Sonraki yıllarda devrimci hareket içindeki sorumlulukları artınca, Ünye'ye yakın İstiklal Köyü Bahçeler Mahallesi'nde öğretmenlik yaparken görevden ayrıldı, tüm zamanını devrimci harekete verdi.1980 Şubatı'nda hakkında arama kararı çıktı.

12 Eylül darbesinden sonra kırsal kesimde örgütlenecek silahlı direnişin hazırlıklarına katıldı. Bu hazırlıklar sırasında, bir sığınak kazısı esnasında, silahının kazayla ateş alması sonucu 6 Ekim 1980 günü yaşamını kaybetti. Şimdi adını yeğeni taşıyor...

 


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org