Himmet UYSAL 

1926 - Kasım 1980


1926 yılında Uşak, Ulubey'e bağlı Küçükkayalı Köyü'nde doğdu. İlkokulu aynı köyde bitirdi. Sonrasında ölümüne dek çiftçilik yaptı.
'Kara dayı' lakabıyla tanınan Himmet Uysal devrimci mücadeleye katıldığında neredeyse elli yaşındaydı. Her türlü saldırıya karşı yılmadı.
Bir arkadaşı anlatıyor:

"Köyünde bir keresinde faşistler, devrimcilere yardım ettiği gerekçesiyle ona işkence yapmışlar ve hiçhir şey öğrenememişlerdi.

1980 Ekim'inde Kurban bayramı namazında camiye geldiklerinde, faşistler amcamıza "Komünist devrim yapacaktınız ha, işte yapın" diyerek 12 Eylül'den sonra köye yerleşen jandarmayı gösterirler. O da belindeki tabancayı çıkarıp "Elbette devrim yapacağız" diyerek konuşan faşisti vurur"

Yakalandıktan sonra Ulubey Jandarma Karakolu'na götürüldü. Orada 45 gün işkence gören Himmet Uysal ifade vermeyi reddetti, yalnızca devrimci olmaktan gurur duyduğunu söyledi. İzmir Buca Bölge Cezaevi'ne gönderildiğinde işkence sonucunda sağlığı o kadar kötüydü ki, hemen hastaneye kaldırıldı. 1980 Kasım'ında ailesine İzmir Devlet Hastanesi'nden öldüğü bildirildi.

 


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org