Hasan SABİTOĞLU

1957 - 31 Mayıs 1981
 


1957 yılında Giresun'da doğdu. Giresun'da devrimci hareketin oluşumunda yer almış öncü kadrolardan biriydi. Giresun'da devrimcilerin merkezi örgütlenmesi olarak öne çıkan Giresun İşçi Köylü Derneği'nin, bu derneğin kapatılmasından sonra kurulan Giresun Gençlik Derneği'nin (GENÇ-DER) yönetim kurullarında yer almıştı.
Giresun Eğitim Enstitüsü'nde faşist işgalin kırılmasında ve Tirebolu'da süren anti-faşist mücadelede eylemci kişiliğiyle devrimci çevreler içinde tanınan ve güven duyulan bir militandı.

1977 sonunda bir polis aracının taranması olayıyla ilgili olarak hakkında tutuklama kararı verilen Hasan Sabitoğlu, devrimci çalışmalarını kırsal kesim örgütlenmesi içinde sürdürdü.12 Eylül sonrası cuntaya karşı bölgenin kırsal kesiminde gelişen direnişin içinde yer aldı. Bulancak-Giresun ekibine mensuptu.

31 Mayıs 1981 günü Kozköy yakınlarındaki ormanlık alanda 6 arkadaşı ile birlikte, askeri birliklere karşı girdikleri çatışmada öldürüldü. Hasan Sabitoğlu, Espiye-Tirebolu-Keşap grubunu Bulancak'a götürmek için Espiye'ye gelmişti. Bu yolculuk esnasında öldürüldüler...


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org