Habil İRGÜL

( ... ) - 21 Haziran 1984


Bir dönem Fatsa Halkevi başkanlığı yapan Habil İrgül, Fatsa mücadele tarihinin efsaneleşmiş isimlerinden biriydi. Fatsa ve çevresinde çok tanınan bir isim olması ve devlet güçleri tarafından "özel bir hedef' olarak görülmesine rağmen, ne Nokta Operasyonunda, ne de 12 Eylül'den sonraki günlerde yakalanamamış olması Habil İrgül'ün birçok kahramanlık öyküsüne konu olmasına yol açmıştı. "Habil yürümüyor, koşmuyor, adeta uçuyordu; aynı anda birden çok yerde görülüyordu"... Devrimci arkadaş çevresi içinde fedakarlığı ve utangaçlığıyla tanınırdı.

Arkadaşı Sedat Göçmen anlatıyor:

"Habil çok iyi bir atletti. Atletizm yarışmalarında birçok birinciliği vardı. Bu sporcu özelliğinin çok faydasını gördü. Özellikle operasyonlarda, pusularda... Annesi de çok değerli bir kadındı. Sonuna kadar devrimcilerle bağlarını korudu. Habil, bölgede çok tanınan bir insan olmasına rağmen ölümüne kadar Fatsa ve civarını hiç terketmedi. Nokta operasyonundan başlayarak 1984'ün ortalarına kadar, hem de mücadeleyi terketmeden o bölgede barınabilmek kolay iş değildi. Bu anlamda efsane olmayı haketmiş bir arkadaşımızdır."

21 Haziran 1984'te Ünye'nin Çiğdem Köyünde, İbrahim Levent ve Necmettin Karagülle'yle askeri birliklere karşı girdikleri çatışmada öldürüldü.


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org