Harun GÖKKAYA 

1959 - 31 Ekim 1980


Harun, 1959 Çardak doğumluydu. Çok küçük yaşta babası, ölünce ilkokuldan sonra zanaat öğrensin diye terzi yanında çalışmaya verildi. 1976-1977 yıllarında devrimci düşüncelerle tanıştı.

Küçüklüğünden beri insanlarla çok yakın ilişki kurabilen sevimli bir kişiliği vardı.

Denizli'de gençlik hareketi içinde ve kırsal bölge içinde çalışmalarda bulundu. Kırsal bölgelerde gittiği her yerde sıcak insan kişiliği ile ilgi topladı.

Öldürüldükten 5-6 yıl sonra evinde kaldığı yaşlı bir ana onun elbiselerini hala sakladığını "o benim yetimimdi, kendi evlatlarımdan, kendi canımdan çok severdim onu" dediği hala anlatılır.

Bir arkadaşı anlatıyor:

"1979 yılında bir astsubayın öldürülmesi olayından yargılanmış,  fakat serbest bırakılmıştı. Buldan taraflarında dolaştığı tespit edilmişti. Pusuya düşürüldüğünde jandarmaların başındaki komutanları özellikle Harun'un öldürülmesini istemişti. Ve Denizli'de herkesin güleç yüzüyle hatırladığı, babasız büyümenin ezikliğiyle karışık alçakgönüllü, inançlı bir insanı yitirmenin acısı 31 Ekim 1980 gününü unutulmaz bir gün olarak yaşattı. Ve onu tanıyan hepimiz, sanki şimdi yanımıza gelip, 'yav dayı nere gitcesek, gidem gari" diyeceğini bekler gibiyiz. Harun, seni seviyoruz ve hiç mi hiç unutmayacağız."


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org