Gülay TANRIVERDİ

1952 - 7 Aralık 1985


1952 yılında Kahramanmaraş'ta doğdu. İlk, orta ve öğretmen okulunu burada bitirdi. 1969-1970 yılında öğretmenliğe başladı. Güzel sanatlara olan ilgisi ve yeteneği onun daha sonra öğretmenliği sürdürürken Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nde okumasına neden oldu.

Öğretmenliğinin ilk yılları Ankara'nın değişik yerlerinde çalışmakla geçti. Aynı dönemde öğretmenlerin örgütlü mücadelesine katıldı. Köy öğretmenliğinden Ankara merkeze geldiğinde TÖB-DER üyesiydi. Başlangıçta öğretmenlikten kalan zamanında devrimci mücadeleye katkıda bulunurken daha sonra çok sevdiği öğretmenlikten ayrılarak tüm zamanını devrimci mücadeleye ayırdı. Hasköy mahallesinde bölge çalışmalarına katıldı. Ardından Keçiören Atapark mahallesine geçti.
12 Eylül sonrasında Siirt'te resim dersi öğretmenliğine başladı. 19 Ocak 1981 tarihinde gözaltına alınarak Ankara Emniyet Müdürlüğü DAL grubuna teslim edildi. 18 Mart 1981'de tutuklanarak Mamak Askeri Cezaevi'ne gönderildi. Haziran 1984 tarihine kadar geçen 3,5 yılı Mamak'ın en baskılı dönemlerinde yönetime karşı direnişlerle geçti. El ürünleri üretiyor, yakınlarına bunlarla sevgisini gönderiyordu. Haziran 1984'te tahliye olduğunda değişen koşullara ayak uydurmaya çalışırken ailesine destek olmak amacıyla kısa sürede iş bulup çalışmaya başladı.

Yaşadığı güç koşullarda sağlığıyla ilgili teşhis konmamış, tedavi olma olanağı bulamamıştı. Gün geçtikçe nefes almakta güçlük çekiyordu. Son doktor kontrolünde ciğerlerinin su topladığı ve kalbinin delik olduğu teşhisi kondu.

7 Aralık 1985 günü yaşamını yitirdi.


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org