Gürsel KÜÇÜKYILDIZ

1960 - 31 Mayıs 1981


1960 yılında Trabzon Beşikdüzü'nde doğdu. Üniversite eğitimi için gittiği İstanbul'da devrimci mücadeleye aktif olarak katıldı. 1980 yazında bir çatışma sonucunda bacağından yaralandı. Tedavisinin ardından iyileşmek için Beşikdüzü'ne geldi. Gürsel Küçükyıldız Beşikdüzü'ndeyken 12 Eylül darbesi oldu. Tamamen iyileşmediği halde, zor günlerde arkadaşlarıyla birlikte olmak istedi, İstanbul'a geri döndü. İstanbul'a geldiğinde 12 Eylül'ün ağır koşullarında eski ilişkilerini yeniden kuramadı; arkadaşlarının çoğu ya yakalanmış ya da kaçak durumdaydı. Bu arada devrimcilerin Karadeniz'in kırsal kesimde direniş örgütlemeye çalıştıklarını duyunca Giresun'a geldi. Ancak Karadeniz'de devrimciler Gürsel Küçükyıldız'ı tanımıyorlardı. İlişki kurmakta büyük güçlük çekti.

Bir arkadaşı anlatıyor:

"1951 Şubat'ında direniş mücadelesine katılmak için Giresun'a gitmiştim. Bir süre sonra arkadaşlar, "Gürsel Küçükyıldız adında biri var; dağa çıkmak istiyormuş, ama hakkında çok fazla şey bilmiyoruz" dediler. Oysa ben çok iyi tanıyordum. Haber göndererek görüşmeye çağırdım. Görüştüğümüz evde yüzyüze gelene kadar benimle görüşeceğini bilmiyordu. Kapı açılıp benimle karşılaşınca, o hep gülen gözlerinden yaşlar akmaya başladı. Artık kendisini, tanıyan birini bulduğu ve dağa çıkabileceği için sevinçten ağlıyordu. Uzun süre dağa çıkmaması, aranmadığı ve polis tarafından tanınmadığı için mücadeleyi şehirde yürütmesi için ikna etmeye çalıştım; başaramadım. Nisan ayında, birgece vakti beline silahını yerleştirdi ve heyecanla dağın yolunu tuttu. İşte bir ay sonra, vücudunda - abartmıyorum yüzün üzerinde kurşun yarasıyla köyüne döndü."

Gürsel Küçükyıldız, Espiye direniş grubuna katılmıştı; 1981 yılında Mayıs'ın son günü, Kozköy'de 6 arkadaşıyla birlikte öldürüldü. Ölümünden sonra annesi bir erkek çocuk daha doğurdu; adını 'Gürsel' koydular...


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org