Feridun AYDINLI

1959 - 25 Eylül 1980
 


1959 yılında Fatsa'da doğdu. Fatsa Lisesi'nde. öğrenciyken devrimci düşüncelere yakınlık duydu. Liseyi bitirdiği Aybastı'da aktif olarak devrimci harekete katıldı. Toplumun değişik kesimleriyle rahat diyalog kurabilen yapısı ve ilişkileriyle, Aybastı'da öncü bir rolü oldu.12 Eylül'ün hemen öncesindeki aylarda, Aybastı'ya yerleştirilen faşist çetelerin yol açtığı teröre karşı, pek çok çatışmanın ön saflarında yer aldı.

İleri derecede astımı vardı ve ölüme giden yolculuğa, hasta yatağından kalkıp çıktı. 25 Eylül günü, Devrimci Yolcular ve Devrimci Solcuların birlikte oluşturduğu bir grup, Nevzat Karayün'ün yönettiği faşist çetenin Zaferi Milli Köyü'ne düzenlediği saldırılara engel olmak ve anti-faşist yapıdaki bu köy insanlarını savunmak için yola çıktı. Köy yakınındaki Mağaralar bölgesinde mevzilendiler. Onları gören bir köylü kadın yiyecek getirdi. Akşamüstüne doğru, etraflarının asker ve polisle sarıldığını anladılar. Kuşatanların arasında MHP'li faşistler de vardı. Çatışmaya girdiler.

Kemal Doğan ve Muzaffer Önkol yakalandı. Devrimci Yol'dan Mehmet Kunz, Devrimci Sol'dan Aydın Yalçınkaya öldü. Devrimci Sol'dan Vedat Özdemir, Devrimci Yol'dan Feridun Aydınlı yaralı yakalandılar. Vedat Özdemir, hemen orada işkenceyle öldürüldü.

Feridun Aydınlı, yolda, işkenceyle öldürüldü.


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org