Erkan UZUNEMİNAĞAOĞLU

1956 - 26 Aralık 1980
 


1956 yılında Artvin'in Borçka İlçesi'nde doğdu. Demokrat bir ailenin çocuğuydu. 3 kardeşin en küçüğüydü. Ufak-tefek yapısı nedeniyle arkadaşları arasında "Altı otuzbeş" lakabıyla anılırdı.

Ortaöğrenim yıllarındaki isyankar ve atak kişiliği ortaokulu değişik okullarda sürdürmesine neden olmuştu. 1972-73 yıllarında Borçka Ticaret Lisesi'ne girdi. Lise yıllarında devrimci saflarda yer aldı. Liseden sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi'ni kazandı. Bir süre burada okuduktan sonra 1977 yılında Borçka'ya geri dönerek, Devrimci Yol'un bölgede gelişen siyasal faaliyetlerinin önderlerinden biri oldu.

Arkadaşı Sedat Göçmen anlatıyor:

"Erkan'ı Karadeniz'deki ilk siyasi çalışmalar sırasında tanıdım. Cıvıl cıvıl, neşe dolu bir çocııktu. İnanılmaz enerjikti. Ufak-tefekti ama doğrusu mangal gibi yürek vardı Borçka'lıydı... Borçka'lıların bir özelliği şivelerini kolay kolay değiştirememeleridir. Yıllarca başka kentlerde yaşayanlarında bile nerdeyse hiç değişiklik olmaz. Erkan da koyu bir Borçka şivesiyle konuşurdu. Okuldayken bir törende şiir okumuş. Yanlış hatırlamıyorsam şiirde "Kızıl kızıl akan Çoruh" diye bir bölüm var. Tabii Erkan o bölümü 'Kizil kizil akan Çoruh" diye okuyor. Peşinden gülüşmeler... O dönemden arkadaşları bu olayı hatırlatır, Erkan'ı kızdırırlardı.

Deli-dolu kişiliğine bir örnek de herhalde evlenme biçimi olmalı. Evlendiği kızı kaçırmıştı. Tam Erkan'a uygun bir davranış..."

12 Eylül'den sonra Artvin bölgesinde oluşturulan silahlı direniş birliğinin soruınluluğunu üstlendi.

Bir arkadaşı anlatıyor:

"12 Eylül'den sonraydı. Her an ölüm tehlikesi altında yaşadığımız günlerdi. Erkan da sanki öleceğini biliyormuşçasına başına bir şey gelmesi halinde, kızı Diren'i gruptan kim sağ kalırsa ona emanet ettiğini söylerdi. Diren'in iyi bir insan, iyi bir devrimci olarak yetişmesini istiyordu."

Erkan Uzuneminağaoğlu 26 Aralık 1980 tarihinde Şavşat'ın Şalcı Köyü'nde askeri birliklerle girdiği çatışmada Taner Uzun'la birlikte öldürüldü.

Erkan Uzuneminağaoğlu'nun sorumluluğundaki silahlı direniş grubu, Şavşat'ta gerçekleştirilen bir eylemin ardından 24 Aralık 1980 günü kırsal kesime çekilerek Şalcı Köyü'ne geldi. İki gün köyde kaldılar. 26 Aralık sabahı Yzb. Mustafa Eken komutasındaki askeri birlik operasyon amacıyla köyü sardı. Nöbetçiler askeri timi geç farkeltiler. Buna rağmen havaya uyarı ateşi açtılar.

Olayın bir tanığı anlatıyor:

"Nöbetçiler ateş açar açmaz Erkan ve yanındaki 3 arkadaşı bulundukları evden dışarı fırladılar. Köyün yanındaki tepeye doğru çekilirlerken askerlerle karşılaştılar; çatışma köyün içinde başladı. Gruptaki iki kişi koruma ateşi altında tepeye vardılar. Sonra Erkan da onların yanına ulaştı. Geride bir tek Taner kalmıştı. Tepedekilerin yoğun koruma ateşi altında o da tepeye yöneldi ama yolun yarısında vuruldu. Bunun üzerine Erkan geri dönüp Taner'in yanına geldi, sürükleyerek götürmek istedi, olmadı. İkisi de askerlerin açtığı ateş sonucu oracıkta öldüler."

Erkan Uzuneminağaoğlu Şavşat'ın bir dağ köyünde karlı bir kış günü öldürüldü, yine karlı bir kış günü Borçka'da kalabalık bir halk topluluğunun katıldığı cenaze töreniyle toprağa verildi.


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org