Erdinç Çoşkun

1956 - İlkbahar, 1981


1956 yılında Artvin'de doğdu. Varlıklı sayılabilecek bir ailenin tek çocuğuydu. Bu yüzden ailesi fazlasıyla üzerine düşerdi. İlk, orta ve lise eğitimini Artvin'de tamamladı. Henüz lise yıllarındayken THKP-C hareketine sempati duymaya başladı. Liseden sonra eğitimine Trabzon Eğitim Enstitüsü'nde devam etti. Bu dönemde Devrimci Yol'un Karadeniz örgütlenmesi içinde aktif görev aldı. Aynı zamanda okulun dernek başkanlığını yürüttü.

Erdinç Coşkun, Eğitim Enstitüsü'nü bitirdikten sonra Elazığ Maden ilçesinde bir süre lise öğretmenliği yaptı 1978 Sonbahar'ında görevden ayrıldı ve tüm zamanını devrimci çalışmalara ayırdı. 'Aziz' adıyla tanınıyordu. Elazığ bölgesi mücadelenin çok sert koşullarda sürdüğü bir yöreydi. Bölgedeki anti-faşist direnişin önde gelen militanlanndan biri oldu.

1979 Sonbaharında Tunceli bölgesine geçti. Yöredeki kırsal kesim çalışmalarına katkıları oldu. 1980 yazında ise Diyarbakır'a geçerek devrimci hareket içinde sorumluluklar üstlendi. Bu bölgede 'İrfan' adıyla faaliyet gösterdi. Diyarbakır, Kürt ulusal hareketlerinin yaygın gücü nedeniyle Devrimci Yol'un nispeten zayıf olduğu bir kentti. Hareket, ancak zamanla Kürt gençleri içinde taban bulmaya başladı. Bu çalışmalar içinde Erdinç Coşkun'un da önemli payı vardı.

Bir arkadaşı anlatıyor:

"Erdinç, uzun boylu, yakışıklı bir arkadaştı. Yüksek numaralı gözlüklerine ve takma dişlerine rağmen sağlam bir fiziği vardı. Ailesinin ona tutku derecesindeki sevgisi ve bağlılığına rağmen şımarmazdı. Teorik yanı çok güçlü değildi ama, bildiği kadar yapar, yaptığından öğrendiklerini bilgisine ekleyerek daha iyi olmaya çalışırdı.
Son derece mütevazi, arkadaş canlısı ve son derece neşeli bir insandı. Tanıyanlar onu bir kez ağlarken gördüler; o da Erkan'ın (Uzuneminağaoğlu) öldürüldüğünü öğrendiğinde... Erkan, Artvin'de onun en yakın arkadaşlarından biriydi..."

12 Eylül'ün ardından, Devrimci Yol hareketi Diyarbakır'daki faaliyetlerini geliştirerek sürdürdü. Kenan Evren'in Diyarbakır'a gelişi nedeniyle gündeme gelen yaygın eylemlilikler içinde Erdinç Coşkun da sorumlu olarak yer aldı. 1981 baharında kır gerillası faaliyetlerine katılmak üzere 'Soner' adıyla Malatya, Sivas, Adıyaman bölgesine geçti. Bu çalışmalar sırasında, sığınakta bir kaza kurşunuyla öldü. Bölgeyi hızla terketmek zorunda kalan arkadaşları tarafından oraya gömüldü. Mezarının yeri bilinmiyor.


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org