Duran KÖSE

1962 - 9 Aralık 1980
 


1962'de Samsun'un Ladik İlçesi'ne bağlı Köseoğlu Köyü'nde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Suluova'da okudu. Devrimci çalışmalara 1977 yılında girdiği Havza Lisesi'nde katıldı.12 Eylül'den sonra kırsal kesimdeki direniş hareketine katıldı. 9 Aralık 1980'de Havza Mürsel Köyü yakınlarında askeri birliklerle çıkan çatışmada öldürüldü

Duran Köse, 3 Aralık'ta Havza yakınlarında çıkan, Bayram Lafçı ve Adem Özer'in ölümüyle sonuçlanan çatışmanın ardından.bölgeyi terketmeyi başaran grubun içindeydi. Takip eden günlerde önceden ilişkili oldukları köylerde toparlanan ve ikmal yapan grup, durumu değerlendirip çatışma bölgesinden uzaklaşma kararı verdi. Bu karar doğrultusunda yola çıktılar.

Bir gece konakladıkları Ladik'in Sarıgazel Köyü'nde ihbar edildiler. Hızla köyü terkedip yola çıktılarsa da 9 Aralık sabahı Havza - Ladik arasında askeri birliklere rastladılar. Bölgedeki operasyon genişletilerek sürdürülüyordu. Çamur içinde ve çok güç koşullarda öğlene kadar yol alarak Havza Mürsel Köyü yakınlarına geldiler. Takip edildiklerini anlamışlardı.

Köy yakınlarında traktörle tarlada çalışan iki köylüye rastladılar. Grubun içinden bazıları köylülerin akrabalarını tanıyordu, devrimcilere yakın bir aileydi. Onlardan traktörü istediler. Köylüler askerlerden korktukları için traktörü vermek istemediler. Bunun üzerine zorla almayı düşündülerse de vazgeçtiler ve yollarına yaya devam ettiler. Ankara - Samsun Asfaltına yaklaştıklarında ikiye ayrılmaya karar verdiler.

Önden giden 3 kişilik grup yolun boş olduğu bir anda asfaltın karşısına geçti. Bir süre bekledikten sonra arkada kalan grup da asfaltı geçti ama bu esnada üzerlerinden geçen bir helikopter tarafından görüldüler. Bu durumda en azından önden giden grubun takipten kurtulması için ters istikamete dönerek yol almaya çalıştılarsa da motorize birlikler tarafından kıstırıldılar. Çatışma 3 saatten fazla sürdü.

Açılan ateş sonucu isabet alan helikopter zorunlu iniş yaparak devre dışı kaldı

3 saatin sonunda cephaneleri biten devrimcilerden Duran Köse ölmüştü, Ekrem Savcı ve Mehmet Kök ise yaralanmıştı. Operasyon Suluova-Çeltek-Havza Asayiş Bölge Komutanı Yüzbaşı Atasoy Fitos tarafından yürütülmüştü. Yaralılar öldürülen arkadaşları Duran Köse'yle son yolculuklarını birlikte atıldıkları bir traktör römorkunda yaptılar Havza'ya kadar.


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org