Cengiz ŞAHİN

1960 - 14 Şubat 1981


1960 yılında Kütahya'nın Gediz İlçesi'ne bağlı Çandırlı'da doğdu. Ailesi daha sonra Uşak'a yerleşti. 14 Şubat 1981'de bir grup arkadaşıyla birlikte Büyükkayalı köyü yakınlarında jandarma ve polis tarafından kuşatıldı. Çatışmada ilk kurşunu sıkan Cengiz Şahin, 10'a yakın mermi isabetiyle ağır yaralanmasına karşın son ana kadar çatışarak öldü.

Bir arkadaşı anlatıyor:

"Bütün ülkeyi saran faşist saldırıların en amansız sürdüğü yerlerden Uşak'ta korkusuz mücadeleciliğiyle sivil ve resmi faşist güçlerin hedefi haline gelmişti. Mahallelerden faşistlerin sökülüp atılmasında önemli roller oynadı. Yaralanmak ve içeri düşmek onun için sıradanlaşmıştı. Her cezaevi çıkışı daha da bilenirdi. En sonunda faşistlerle çatışırken bacağından ağır yara alınca sakat kaldı. Sakatlık da ona vız geldi, onu durduramadı. O zaten tüm Uşak çevresinin sanki bir umut kaynağıydı.

Son ana kadar silahını bırakmayan Cengiz, mermisi bittikten sonra, başına dikilen başçavuşa "Kanımız yerde kalmayacak, direnişimiz sürecek, yaşasın devrimciler!" diye bağırdı. Başçavuş cevabını hemen orada kafasına kurşun sıkarak verdi."


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org