Cavit KAYA

1957 - 13 Kasım 1983


1957 yılında Artvin'in Borçka İlçesi'nde doğdu. İlkokuldan sonra okumadı, çalışmaya başladı. Çocukluk arkadaşları Yılmaz Turanlı'nın 1976'da, Osman Küçük'ün de 1977'de faşistler tarafından öldürülmeleri, Cavit Kaya'nın devrimci olmasında etkili oldu. 1979'da askerden döndüğünde Devrimci Yol hareketi içinde çalışmaya başladı. Borçka'daki devrimci faaliyetleri nedeniyle polis tarafından sık sık gözaltına alındı; işkenceye uğradı.

Bir arkadaşı anlatıyor:

"Cavit'i bir gece gözaltına alıp Jandarma Karakoluna götürdüler. Sorgucuların içinde kaymakam Yahya Kütük de varmış. Karakolun bahçesinde bir havuz vardı. Kış gecesi Cavit'i havuzun suyuna sokup çıkarmaya başlamışlar. Kaymakam Cavit'e ağzına geleni söylemiş, küfürler etmiş; Cavit de karşılık verince kaymakam Cavit'in üzerine yürümüş. Cavit, orada bulunanların şaşkın bakışları arasında kaymakamı tuttuğu gibi havuza atmış. Kaymakamla Cavit havuzun içinde kavgaya tutuşmıışlar. Oradakilerin ilk şaşkınlığı geçince onlar da havuza atlamışlar ve suyun içinde müthiş bir arbede başlamış. Neyse, sonuçta Cavit'i fena dövmüşler. Serbest bırakıldığında bütün vücudu mosmordu. Cavit günlerce kahveleri dolaşıp yapılan işkenceleri anlattı. Borçkalılar Cavit'i çok severlerdi."

Cavit Kaya bir kez de Artvin'den gelen özel bir ekip tarafından alınarak Artvin'e götürüldü ve orada işkence gördü. Ancak polis hiçbir sonuç alamadı ve serbest bırakıldı.12 Eylül'den sonra kırsal kesimde sürdürülen mücadeleye katılan Cavit Kaya, verilen ağır kayıpların ardından 10 arkadaşıyla birlikte sınırı geçerek SSCB'ye sığındı. Ancak silahlarına el koyularak Türkiye'ye geri gönderildiler. Bu olaydan sonra bir süre Karadeniz'in çeşidi kasabalarında gizlenen Cavit Kaya kurduğu bağlantılar vasıtasıyla önce yurtdışına ardından da Filistin'deki gerilla kampına katıldı. Filistin'de gördüğü eğitimin ardından tekrar Türkiye'ye döndü ve Fatsa'nın dağlık bölgesinde devrimci faaliyetini sürdürmeye devam etti.

Bir arkadaşı anlatıyor:

"Cavit Fatsa'dayken birgün jandarma tarafından bir köyde sıkıştırılıyor. Camiye kaçıyor ve bütün aramalara rağmen bulunamıyor. Askerler camiye karakol kurup bir hafta boyunca köyde operasyon yapıyorlar. Sonuç alamayınca da çekip gidiyorlar. Askerler gittikten sonra Cavit ortaya çıkıyor. Ama hayalet gibi. Üstü başı pislik içinde, zayıflamış, konuşacak hali yok; neredeyse yürüyemiyor. Bir hafta boyunca askerlerin hemen yanıbaşında, musalla taşının üzerindeki tabutta saklanmış. Askerler onu bulamamışlar ama o da bir türlü tabuttan çıkıp kaçma fırsatı bulamamış. Bir hafta yememiş, içmemiş, hareket etmemiş... Tuvaletini altına yapmış. Acı içinde öylece beklemiş."

Cavit. Kaya, İlhan Durmuş'la birlikte 13 Kasım 1983 günü Fatsa'nın Kılıçlı Köyü yakınlarında, kırsal kesimde asker ve polisle girdiği silahlı çatışmada öldü. Öldüğünde elinde, hemen önünde vurulup düşen İlhan Durmuş'un tüfeği vardı.


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org