Cengiz AKSAKAL

1940 - 12 Kasım 1981
 


1940 yılında Şavşat'a bağlı Veliköy'de doğdu. Devrimci mücadeleye TÖB-DER içinde Devrimci Öğretmen saflarında katıldı. Ölümünden önceki dönemde doğduğu köy olan Veliköy'de öğretmenlik yapmaktaydı. Burada sürdürülen örgütlenme çalışmalarına katılmış, Veliköy Halkodası'nın açılmasında ve faaliyetlerinde görev almıştı.

12 Eylül'ün ardından Cengiz Aksakal da diğer devrimcilerle birlikte dağa çıktı. Ancak hakkında herhangi bir arama ya da soruşturma kararı olmadığı için köye geri dönmesi kararlaştırıldı. Köyde bir süre normal yaşantısını sürdürdü. Sonra TÖB-DER soruşturması gerekçesiyle Veliköy Jandarma Karakolu tarafından gözaltına alındı. Ardından Artvin'e, işkencehane olarak kullanılan eski Öğretmen Okulu'na gönderildi. Gördüğü yoğun işkenceler sonucu 12 Kasım 1981 günü öldü.

Cengiz Aksakal'ın işkence sonucu öldüğü doktor raporu ile saptanıp, şikayette bulunulunca işkenceciler hakkında dava açıldı. 9. Kolordu Askeri Mahkemesi'nde yapılan yargılama sonucu, işkenceciler Üsteğmen Ferit Ildıran, Astsubay Vecdi Cengiz, Komiser Süleyman, polis memurları İbrahim Üçok ve Engin Aksan 3'er yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldılar. Ancak dava Yargıtay aşamasındaykgn Artvin Devrimci Yol davasında işkencecileri teşhis eden, ama sonradan itirafçı olan Halit Dursun ifadesini değiştirip Cengiz Aksakal'a işkence yapılmadığı şeklinde ifade verince, diğer tanıklar ve somut deliller dikkate alınmayarak işkenceciler hakkında beraat kararı verildi.


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org