Ahmet UZUN

1956 - 16 Ocak 1981
 


1957 yılında Rize'de doğdu.

Rize'de Devrimci Yol hareketinin ilk militanlarındandı. 12 Eylül öncesinde Pazar ilçesi kırsal kesiminde yürütülen örgütlenme çalışmalarının sorumluluğunu üstlenmişti. Bölgedeki çay üreticilerinin örgütlenmesinde, fabrika işgallerinde önemli rol oynadı.

12 Eylül'den sonra, Rize bölgesinde yapılan değerlendirme toplantılarına katıldı, toplantıda, kırsal kesimde silahlı direniş birlikleri oluşturma kararı alındı. Bu amaçla, biri Rize merkezin üstünde Gündoğdu bölgesiyle Kalkandere arasında, diğeri ise Pazar, Ardeşen ve Fındıklı ilçeleri üstündeki kırsal alanda hareket edecek iki grup oluşturuldu. Ahmet Uzun, Pazar dağlarında oluşturulacak silahlı direniş grubunun askeri ve siyasi sorumluluğunu üstlendi. 12 Eylül'ün ilk günlerinde devlet güçlerinin kırsal kesimde fazla bir denetimleri olmadığı için bu gruplar kısmen rahatça faaliyet yürüttüler. Ancak 1981 kışıyla birlikte kırsal kesime yönelik operasyonlar yoğunlaştı. Bunun üzerine Pazar dağlarında faaliyet gösteren Ahmet Uzun'un sorumluluğundaki grup Çamlıhemşin bölgesine çekilme kararı aldı ve kararlaştırılan bölgeye çekildiler.

Bir yayla evinde barınan gruptan bir kaç kişi yakınlardaki bir köye yiyecek almaya gittiklerinde, dönüşte Pazar dağlarından beri operasyonu yürüten askeri birlikler tarafından görüldüler. Takip sonucu yerleri tespit edilen direniş grubuyla askeri birlikler arasında büyük bir çatışma çıktı. İki gün süren takip ve çatışmanın sonunda Ahmet Uzun yaralı olmak üzere grubun tüm üyeleri ele geçirildi ve Rize'ye götürüldüler.

Ahmet Uzun bölgede en çok tanınan devrimcilerden biri olduğundan özellikle ağır işkenceye maruz kaldı ve bu işkenceler sonucunda 16 Ocak 1981 günü gözaltında yaşamını kaybetti. İşkenceciler, önce "hap içerek intihar ettı" şeklinde uydurma bir rapor düzenlettiler. Oğlunun kişiliğini bilen babası bu iddiaya inanmadı ve ikinci bir otopsi konusunda savcılığa ısrar etti. Bunun üzerine yapılan otopside ölüm nedeni, "beyninde 5 cm. boyunda yarık,  kaburgalarında kırık ve kalp yetmezliğı" biçiminde tespit edildi. Gerek babasının, gerekse Ahmet Uzun'a işkence yapıldığına tanık olan arkadaşlarının başvurularına rağmen işkenceciler hakkında herhangi bir cezai işlem yapılmadı.


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org