Arif TURANLI

1962 - 11 Haziran 1981


1962 yılında Artvin'in Borçka İlçesi'ne bağlı Aralık Köyü'nde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi Borçka'da okudu.

Borçka Ticaret Lisesi'nde okuduğu yıllarda Borçka'da faşistlere karşı yürütülen mücadele içinde aktif olarak yer aldı. Lise ikinci sınıfta iken silah yakalattı ve cezaevine girdi. Çıktıktan sonra bu kez, MHP'lilere yönelik bir eylem nedeniyle aranmaya başladı. 1980'de Borçka'dan ayrılarak Ardanuç'un kırsal kesimindeki mücadeleye katıldı. Özellikle Zegerya Köyü'ndeki örgütlenmede büyük rol oynadı ve köy halkı tarafından benimsendi. Nitekim 12 Eylül'den sonra köye yapılan bir operasyonda bütün köy meydan dayağına çekildiği halde, köyde sakladıkları Arif Turanlı'yı askerlere teslim etmediler. Arif Turanlı 11 Haziran 1981'de Borçka'nın Sülüklü Köyü yakınlarında pusuya düşürüldü; çatışarak öldü.

Bahar sonunda Şavşat ve Ardanuç'un kırsal kesiminde binlerce askerle yürütülen operasyonlar sıklaşınca Arif Turanlı'nın da içinde bulunduğu devrimci grup, Borçka'nın dağlık kesimlerine geçme kararı verdi. Bir haftalık bir yürüyüşün sonunda gitmeyi tasarladıkları bölgeye yaklaşmışlardı; ancak, faşistlerin etkili olduğu bir köyün yakınından geçerlerken faşistler tarafından farkedildiler. Hatta Arif Turanlı'yı tanıyan faşistler onlara saldırmaya çalıştılarsa da, devrimcilerin silahlı olduklarını farkedince kaçtılar ve durumu ihbar ettiler. Bunun üzerine askeri birlikler bölgenin bütün geçiş noktalarına pusu kurdular. 11 Haziran gecesi Arif Turanlı ve arkadaşları bu pusulardan birine düştüler. Açılan ateşe karşılık verdilerse de Arif Turanlı orada vuruldu.

Çatışmada bir asker yaralanmıştı. Askerler Arif Turanlı'nın cesedini sonradan kurşun yağmuruna tuttular. Yüzü parçalanmıştı, ölüsü tanınmayacak haldeydi.


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org