Adem ÖZER

1958 - 9 Aralık 1980


1958 yılında Çorum'un Iskilip İlçesi Kılıçdere Köyü'nde doğdu. Yoksul bir ailenin çocuğuydu. 1974'de henüz 16 yaşında iken bir kan davası olayı nedeniyle cezaevine girdi. Devrimci düşüncelerle ilk tanışması cezaevinde oldu. Ciddi bir eğitimi olmadığı halde bu süre boyunca, çok yoğun olarak okudu, tartıştı. Kendisini tanıyanları şaşırtacak bir gelişme gösterdi. Cezaevindeki devrimciler arasında, ideolojik-teorik konularda görüşleri özellikle dikkate alınan yetkin bir kimlik kazandı.
1979 başlarında Sivas Yarı Açık Cezaevi'ne sevkedildi. Tahliyesine az bir süre kaldığı halde firar etti, Çorum'a giderek devrimci harekete katıldı.1979 Temmuz'unda katıldığı bir banka soygunu sırasında ağır yaralı olarak yakalandı ve Çorum Cezaevine konuldu. Buradan da firar etti, Amasya Suluova'ya giderek devrimci faaliyetlerini bu bölgede sürdürdü.

12 Eylül'den sonra kırsal kesimde oluşturulan silahlı direniş birlikleri içinde yer aldı. Adem Özer bölgede oluşturulan 3 gruptan birinın sorumluluğunu yürütmekteydi. 9 Aralık 1980 günü Havza - Ladik arasındaki kırsal kesimde jandarmayla çıkan silahlı çatışmada öldürüldü.

Adem Özer Aralık başında kendi grubundan bir arkadaşıyla birlikte bir sorunu tartışmak üzere Havza Ağırhasan bölgesindeki grubun kamp yerine geldi. Bir ihbar sonucunda 3 Aralık günü uğradıkları jandarma baskınından Bayram Lafçı'yı kaybederek çıktılar. Ancak bu ilk çatışmanın ardından bölgeye takviye birlikleri geldi. Havadan helikopterle, karadan motorize birliklerle takibe alındılar. Boğaziçi mevkiine kadar ulaşan Adem Özer'in yeri helikopter tarafından tespit edildi ve çember içine alındı. Çatışma akşam saatlerine kadar sürdü ve Adem Özer bu çatışma sonunda öldürüldü.

Adem Özer'in gerçek kimliği bölgede bir kaç kişi dışında bilinmezdi. Halk onu "Ali Hoca" adıyla tanırdı. Öldürüldüğünde üzerinden Mehmet Demirkıran adına düzenlenmiş sahte bir kimlik çıktı. Gerçek kimliği devlet güçlerince tespit edilemeyen Adem Özer kimsesizler mezarlığına gömüldü. Aylar sonra İskilip Savcısı, Adem Özer'in babasına resmini gösterdiğinde gerçek kimliği ortaya çıktı. Daha sonra Suluova'da doğan çocukların kimine Adem, kimine de Özer ismi verildi.


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org